Services

Hotspot Nedir?

Hotspot, belirli bir lokasyon içerisinde kablosuz erişim protokolleri yardımıyla sunulan internet bağlantısıdır. Türkçe karşılığı “Sıcak Nokta” olarak çevrilebilir. Ancak “Sıcak nokta” muhtemelen birçok kişiye yabancı gelecektir. Hotspot kelimesini Türkçeye çevirmeden birebir kullanımı daha yaygındır. Genel olarak “açık Wi-Fi noktası” şeklinde de kullanılabilir. Hotspot terimi ilk defa 1993 yılında NetWorld+Intercop konferansında Brett Stewart tarafından kullanılmıştır. Bazı tahminlere göre bugün itibari ile dünya çapında yaklaşık 200 milyon Hotspot noktası olduğu söylenmektedir.

Her gün milyonlarca insan, internet ihtiyaçları için halka açık Wi-Fi Hotspot noktalarına bağlanıyor. Kimi zaman bir kafeden, kimi zaman bir havaalanında…  Nerede olursak olalım internet olmazsa olmazlarımız arasına girmiş ve iletişim dünyamızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Dijital yaşam tarzımız sayesinde, sürekli olarak bağlı kalmayı ve genelde halka açık Wi- Fi Hotspot erişim noktaları ile de bu ihtiyaçlarımızı karşılamayı düşünürüz.

Hotspot bağlantıları, kablosuz bir modem, router veya Trendlink gibi UTM cihazları yardımıyla sunulur. Sunulan bu internet bağlantısı radyo frekansları yardımıyla iletilerek diğer cihazlar arasında sürdürebilir ve geniş menzillere yayılabilir. Hotspot’un sunduğu bağlantı sinyalinin gücü diğer cihazlar için çekim kalitesini etkileyebilir. Daha yüksek kaliteyle bir Hotspot noktasına bağlanan cihazlar internetten daha yüksek hızlarla faydalanmaktadır.